Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Japon Dili Eğitimi Faaliyet ve Olanaklar

Anabilim Dalı Faaliyet ve Olanakları

 

YIL İÇİ FAALİYETLER

Anabilim Dalımız bünyesinde eğitim öğretim yılı içerisinde ders dışı etkinlik olarak Japonya ile ilgili akademi, iş, diplomasi dünyasından konuklar ağırlanmakta ve öğrencilerimize yönelik söyleşi, seminer, konferans etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. 

Bunun yanı sıra, öğrencilerimizin gerçekleştirdiği ve anabilim dalı olarak desteklediğimiz öğrenci faaliyetleri de bulunmaktadır. Bu faaliyetler öğretim elemanlarının destekleriyle ÇOMÜ Türk-Japon Dostluk Topluluğu bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetlere aşağıdaki etkinlikler örnek olarak verilebilir. 

  • Çanakkale halkına yönelik “Ücretsiz Hafta Sonu Japonca Kursu” 

Üniversitemiz öğrenci ve personeline olduğu kadar Çanakkale kentine de açık olan bu kurs projesinin tanıtımını ve idaresini öğretmen olmayı amaçlayan ana bilim dalımız 3. sınıf öğrencileri yürütmektedir. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başlanan kurs tüm akademik yıl boyunca devam etmektedir. Ortaokul öğrencisinden emekliye, çalışan memurdan ev hanımına kadar yaş, meslek, vb. şart gözetmeksizin geniş bir yelpazede Japon diline, kültürüne ilgisi olan herkesin katılımı mümkündür. Kursumuz, birkaç ay gibi kısa bir zaman sürecinde başlangıç seviyesinde Japonca öğrenme fırsatını ücretsiz olarak sunmaktadır. Her yıl 200'den fazla başvuru olmaktadır. 3.sınıf güz dönemi derslerinden olan ‘Japon Dili Özel Öğretim Yöntemleri' ve ‘Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme' dersleri ile kurs uygulaması birbirine bağlantılı olduğundan öğrencilerimiz aldıkları derste öğrendiklerini pratiğe dökerek bu kursu başarı ile sürdürmektedirler.

  • Japonya Günleri (Mayıs)

1995 yılında Japonya’dan gelen takvim ve poster sergisiyle başlayan, 1996 yılında Türk Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi yetkililerinin işbirliği ile Çanakkale'de düzenlenen Japon Festivali ile daha da ivme kazanan Japonya Günleri etkinliğimiz ara verilmeden ve içerik olarak sürekli zenginleşerek tam 20 yılı aşkın süredir devam etmektedir.

GünümüzdeJapon Kaligrafisi (Shodô), Geleneksel Çay Seramonisi (Sadô), Japon Kılıçlı Strateji Öğretileri (Kendô), Japon yemekleri, kağıt katlama sanatı (Origami), geleneksel Japon dansları, Edebiyat çalışmaları, Japon satrancı, Japon müziği çalışmaları, anime-film gösterimi, Manga çalışmaları, Japonca tiyatro, cosplay başta olmak üzere Japon kültürünün popüler ve geleneksel öğelerini bir araya getiren çok boyutlu bir içeriğe kavuşmuştur. 

Ayrıntılar için bkz:http://turkjapondostluktoplulugu.com/

OLANAKLAR

  • Nippon Zaidan-ÇOMÜ Japon Dili ve Kültürü Araştırma Programı 

Merkezi Japonya’da bulunan Nippon Zaidan Vakfı, Japonya içinde ve dışında pek çok sosyal projeyi desteklemenin yanı sıra, dünyada Japon dili eğitimini yaymak ve geliştirmek amacıyla pek çok proje ve faaliyete de katkı sağlayan bir kuruluştur. Nippon Zaidan Vakfı, 1996 yılında kurulmuş olan Nippon Zaidan-ÇOMÜ Japon Dili Eğitimi Fonuaracılığıyla Anabilim Dalımızda yürütülen Japon dili eğitimine de destek vermekte ve öğrencilerimize Japonya araştırma programlarına katılma fırsatı ve burs katkısı sağlamaktadır.

Japon Dili ve Kültürü Araştırma Programı, 2008 yılından beri Japonya’nın İshikawa Eyaleti Kanazawa şehrinde düzenlenen Nippon Zaidan-ÇOMÜ Japon Dili Eğitimi Fonu Japon Dili ve Kültürü Araştırma Programı’dır. Her yıl belirlenen genel not ortalamasına sahip olan 2. ve 3. sınıf öğrencileri arasından yazılı ve sözlü sınav yoluyla seçilen öğrencilerin katıldığı bu program, yaklaşık üç hafta süren proje bazlı bir araştırma programıdır. Her yıl farklı proje konuları belirleyip, bu proje konularını Japonya’da araştırıp sunan öğrenciler, ayrıca Japonya ve Japon toplumunu tanımaya yönelik kültür programlarına katılmaktadır. Bu araştırma programının temel özelliklerinden birisi ise, öğrencilerin program boyunca homestay yaparak, Japon ailesinin günlük yaşamını deneyimleme imkanı bulmasıdır. 

Bu araştırma programı fırsatının yanı sıra, her yıl tanımlanmış koşullara uygun Anabilim Dalımız öğrencilerine yaşam giderlerini karşılaması amacıyla belirlenen miktarlarda burs verilmektedir. Nippon Zaidan-ÇOMÜ Japon Dili Eğitimi Fonu tarafından sağlanan gerek Japonya araştırma programı, gerekse yaşam katkısı bursu yoluyla, Japon dilini öğrenen ve Japonya’yı, Japon insanını ülkemizde tanıtma misyonunu üstlenen öğrencilerimizin başarılarını ödüllendirmek ve motivasyonlarını artırmak amaçlanmaktadır. 

  • Matsushita Konosuke Anma Vakfı Japon Dili ve Kültürü Araştırma Programı

Bu dil-kültür araştırma programı, merkezi Japonya’nın Osaka ilinde bulunan ve Panasonic firmasının kurucusu olan Konosuke Matsushita adına kurulmuş Matsushita Konosuke Anma Vakfı Japon Dili ve Kültürü Araştırma Fonu tarafından 20 yılı aşkın bir süredir desteklenmektedir. Program desteği için anabilim dalı olarak her yıl ilgili dönemde Matsushita Konosuke Anma Vakfı’na destek başvurusu yapılmaktadır. Başvurumuzun kabul edilmesi durumunda, belirlenen genel not ortalamasına sahip olan ve tarafımızca ilan edilen sınıflardaki öğrenciler arasından yazılı ve sözlü sınav yoluyla seçilen 6 öğrencimiz ve öğrenci heyetine liderlik edecek 1 öğretim elemanı katılmaktadır. İlgili öğretim elemanı tarafından önceden belirlenmiş program dahilinde öğrencilerimiz Japon dili, kültürü, toplumu, iş yaşantısına ilişkin seminer ve derslere katılım, üniversite, kurum-kuruluşlara resmi ziyaretler, tarihi ve kültürel mekan gezileri başta olmak üzere bir çok farklı açıdan Japonya’ya ilişkin tecrübe kazanmakta, bilgilerini derinleştirmektedirler.