Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Japon Dili Eğitimi Japonyada Araştırma ve Eğitim

Lisans Eğitimi Süresinde

(1) Uzun Süreli Eğitim Bursu

Japonya Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı-Japon Dili ve Kültürü Araştırma Programı (1 yıl)

Japonya Milli Eğitim-Bilim Bakanlığı (MEXT) tarafından, pek çok ülkede uygulanan ve ülkemizde de 1997 yılından beri uygulanmakta olan Japonya'da 1 yıl süreli Japon Dili ve Kültürü Araştırma Programı'na katılmak üzere Ankara Japonya Büyükelçiliği'nde sınav düzenlenmektedir. Bu sınava Türkiye'den Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve ikinci yabancı dil olarak (seçmeli) Japon Dili Eğitimi alan diğer üniversitelerin öğrencileri de katılmaktadır.

Bölümümüzden 1997 yılında 2, 1998 yılından 2000 yılına kadar 1, 2001 ve 2002 yılında 4, 2003 yılında 2, 2004 yılında da 2 öğrencimiz sınavda başarılı olmuştur. Geçen 7 yıl içinde toplam 17 öğrencimiz bu burs sayesinde Japonya'da eğitim hakkı kazanmışlardır.

Öğrencilerimizin bu programla araştırma yapmaya gittikleri Japon üniversiteleri:

Tsukuba Üniversitesi, Gunma Üniversitesi, Saitama Üniversitesi, Tokyo Gakugei Üniversitesi, Shizuoka Üniversitesi, Gifu Üniversitesi, Kanazawa Üniversitesi, Osaka Yabancı Diller Üniversitesi, Wakayama Üniversitesi, Okayama Üniversitesi, Hiroshima Üniversitesi, Ryukyu Üniversitesi.

Uluslararası Akademik İşbirliği Protokolü'ne bağlı üniversitelerde eğitim (1 yıl)

Bölümümüz Japonyadaki Tokyo Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi, Joetsu Eğitim Üniversitesi, Ehime Üniversitesi ve Matsuyama Shinonome Kız Üniversitesi ile uluslararası işbirliği kurmuş olup, öğrencilerimize bu üniversitelerde eğitim görme imkanı sağlanmaktadır. 2003 yılı Nisan ayında Tokyo Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi'ne 1, 2004 yılı Nisan ve Eylül aylarında Ehime Üniversitesi'ne 1'er öğrencimizi eğitim için göndermiş bulunmaktayız. 2004 yılı Nisan ayından beri Matsuyama Shinonome Kız Üniversitesi'nde 1 mezunumuz eğitim görmektedir. Ayrıca Okayama Üniversitesi ve Naruto Eğitim Üniversitesi ile de akademik işbirliği protokolü anlaşması için öngörüşmelerde bulunmakta ve öğrencilerimizin Japonya'daki üniversitelerde eğitim görebilme imkanlarını çoğaltmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

(2) Kısa Süreli Eğitim Bursu (2 hafta - 2 ay)

Japonya Uluslararası İlişkiler Vakfı-Başarı notu yüksek olan öğrencilere yönelik Japonya Eğitim Gezisi Programı (2 hafta)

Bu program Japonya Uluslararası İlişkiler Vakfı tarafından her yıl 1 kez düzenlenmektedir. Bütün dünyadaki Japon Dili Eğitimi alan başarı notu yüksek öğrenciler sınava tabii tutularak, sınav sonucu yüksek not alanlar Japonya'yı tanıtmak amacıyla 2 haftalık Japonya Eğitim Gezisi'ne gönderilmektedir. Türkiye'nin bu programa katılmak için İstanbul ve çevresinden 1, Ankara ve çevresinden de 1 kişi, toplam 2 öğrencilik kontenjan hakkı bulunmaktadır. 1996 yılından beri her yıl bu programa bölümümüzden öğrenci göndermekteyiz. 2005 yılına kadar 10 öğrencimiz katılmıştır.

Japonya Uluslararası İlişkiler Vakfı-Japon Dili Eğitimi alan üniversite öğrencilerine yönelik Japonya Eğitim Gezisi Programı (7 hafta)

Japonya Uluslararası İlişkiler Vakfı'nın dünyada Japon Dili Eğitimi veren eğitim kurumlarındaki tüm öğrencilere yönelik Japonya'yı tanıtma amacıyla uyguladığı 7 haftalık bir programdır. Türkiye 1999 yılından itibaren bu programa katılmaya başlamıştır. Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olmak üzere 4 üniversiteden bölümlerinin tavsiyesiyle başarılı 1'er öğrenci, bu programla Japonya'ya gitmektedir.

Matsushita Uluslararası Vakfı sponsorluğunda Japonya Eğitim Gezisi

1997 yılından beri bölümümüzün başarılı öğrencilerine Matsushita Vakfı Japonya Eğitim Gezisi için sponsor olmakta ve bütün gezi masraflarını karşılamaktadır. 2-3 Haftalık bu gezi programı, son sınıf (4.sınıf) öğrencilerine yönelik olup, 3.sınıfı bitirip 4.sınıfa geçtikleri yılın yaz tatilinde uygulanmaktadır. 1997 yılında 1 öğretim elemanımız 4 öğrencimiz, 1998 yılından 2002 yılına kadar 1 öğretim elemanımız 6 öğrencimiz bu geziye katılmışlardır. 2002 yılından itibaren öğrenci kontenjanı tekrar 4'e düşmüştür. 1997 yılından 2005 yılına kadar toplam 44 öğrencimiz bu program sayesinde Japonya'ya gitmiştir. Gezinin içeriği; Hiroshima, Kyoto, Tokyo şehirlerinde Japon üniversite öğrencileri ile Japon Dili Eğitim Programına katılmak, Japon halkının ev yaşantısını gözlemleyip tecrübe edinmek, çeşitli fabrikaları ziyaret edip işleyişleri hakkında bilgi edinmek, turistik ve tarihi yerleri ziyaret etmek v.b.'dir. Bu program öğrencilerin Japonya hakkında geniş bilgi sahibi olabilmeleri için çok iyi bir fırsattır.

(3) Diğer İmkanlar

Lisans Eğitimi Esnasında

Japonca Konuşma Yarışması

Japonca Konuşma Yarışması Kasım ayında Ankara'da, Mart ayında İstanbul'da yapılmaktadır. Bu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler birkaç haftalık Japonya tatili kazanmaktadırlar. Öğrencilerimizi bu yarışmaya katılmaları için teşvik etmekte ve desteklemekteyiz. 1995 yılından 2005 yılına kadar 10 yıl boyunca 15 öğrencimiz 1.olup Japonya gezisine katılmaya hak kazanmıştır.

Japonya Milli Eğitim-Bilim Bakanlığı-Lisans Eğitimi

5 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Türkiye'de 1997 yılından itibaren uygulanmaktadır. Bu eğitim fırsatını liseden mezun olan ve 23 yaşın altındaki herkes elde edebilmektedir. Ankara Japon Büyükelçiliği'nde yapılan sınavla 1 kişi seçilmektedir. Yazılı sınav bütün dünya ile aynı şekilde İngilizce olarak yapılmakta olup, Japonca bilmeyen biri İngilizce kullanarak sınava katılabilmektedir. Sınavda başarılı olan öğrenci; Japonya'da 1 yıllık Japon Dili Kursu'nu tamamladıktan sonra notlarına ve kendi tercihine göre okumak istediği okul ve bölümü seçmektedir. 1997 yılında 1, 2000 yılında 1 öğrencimiz Japonya'da 5 yıllık lisans eğitim hakkı elde etmiştir. Türkiye'de herhangi bir lisans eğitimine devam eden öğrenci 5 yıllık bu eğitime katılmak isterse kaçıncı sınıfta olursa olsun, okuduğu bölümü bırakıp, Japonya'daki eğitimine 1.sınıftan başlamak zorundadır.

Lisans Eğitimi Sonrası

Japonya Milli Eğitim-Bilim Bakanlığı-Burslu Yüksek Lisans Eğitimi

Bu burs imkanı uzun yıllardır Türkiye'de uygulanmaktadır. Bu imkana Türkiye çapındaki bütün üniversitelerden birçok başarılı öğrenci başvurmaktadır. Fakat kontenjan 12 kişi olduğundan dolayı, rekabet oldukça fazladır. Ankara Japon Büyükelçiliği'nde, görevli jürinin karşısında; araştırma planı hakkındaki sözlü sınav değerlendirmesine göre seçim yapılmaktadır. Yüksek lisans konusu belli bir alanla sınırlı değildir. Japon Dili Eğitimi alanı dışında; bugüne kadar sunulan araştırma planlarının arasında Japonya'nın dünya çapında söz sahibi olduğu doğal bilimlerden; Tıp, Mühendislik, Ziraat, Su Ürünleri gibi alanlarda da yüksek lisans ve doktora araştırma konuları çoğunlukta bulunmaktadır. Burslu eğitimini tamamlayıp dönenler devlet kuruluşları, eğitim kurumları, sanayi sektörü gibi geniş bir alanda iş imkanına sahip olmaktadırlar. Üniversitemizin Ziraat Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi'nden de bu fırsatı kazanıp Japonya'da eğitim almış öğretim görevlilerimiz bulunmaktadır.

Bölüm mezunlarımız da 1999 yılından beri bu sınava katılmaktadırlar. 2000 yılında 2, 2001 yılında 3, 2002 yılında 1, 2003 yılında 2, 2004 yılında 3 öğrencimiz sınavda başarılı olup; Shizuoka Üniversitesi, Nagoya Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi, Osaka Üniversitesi, Okayama Üniversitesi, Hiroshima Üniversitesi, Naruto Eğitim Üniversitesi, Kumamoto Üniversitesi'nde eğitim almaktadırlar.